تهیه صورت‌های مالی

  • مدل کالا: af1
  • 2,000,000 تومان


تهیه صورت‌های مالی

شرکت‌ها برای دستیابی به تصویری واضح و قابل اتکا از وضعیت مالی خود، نیازمند در اختیار داشتن صورت‌های مالی قابل اتکا هستند؛ برای ارائه صورت‌های مالی دقیق و قابل اتکا که حداکثر همخوانی را با وضعیت واقعی شرکت داشته باشد، نیازمند به کارگیری استانداردهای حسابداری در سطح داخلی و بین‌الملل میباشد.


آی‌بی سرویس در صدد آن است که با استفاده از تجربیات و نیروهای توانمند خود در این زمینه بالاترین کیفیت خدمات را به شرکت‌ها،موسسات و سایر نهادها ارائه نماید.

هدف صورتهای مالی، تأمین نیازهای استفاده‌کنندگانی است که در موقعیتی قرار ندارند که واحد تجاری را ملزم کنند گزارشهایی مطابق با نیازهای اطلاعاتی خاص آنها تهیه کند.

بر اساس قوانین مالیاتی، شرکت‌های زیر ملزم به تهیه و ارائه صورت های مالی حسابرسی شده به سازمان امور مالیاتی می‌باشند:

:الف- شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده واحده‌ی «قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی

1-  شرکت‌های پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار.

2-  شرکت‌ها و مؤسسات موضوع بندهای الف و ب ماده 7 اساسنامه قانونی سازمان حسابرسی.

 با توجه به تاریخ اجرای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، مقررات ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص مشمولین این بند که شروع سال مالی آن‌ها از تاریخ 1394/01/01 است، لازم‌الاجرا است.

ب- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس نوع فعالیت

1-  شعب و دفاتر نمایندگی شرکت‌های خارجی که در اجرای قانون اجازه‌ی ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب 1376، در ایران ثبت شده‌اند.

2-  شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌های تابعه و وابسته به آ‎ن‌ها

3-  مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات تابعه و وابسته به آن‌ها

ج- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس حجم فعالیت (دستورالعمل  آئین نامه اجرایی ماده 272 قانون مالیات های مستقیم):

سایر اشخاص حقوقی و حقیقی (شامل شرکت‌های سهامی خاص و سایر شرکت‌ها و همچنین مؤسسات انتفاعی غیرتجاری، شرکت‌ها و مؤسسات تعاونی و اتحادیه‌های آن‌ها و اشخاص حقیقی که طبق مقررات قانونی مربوط، مکلف به نگهداری دفاتر قانونی می‌باشند) که بر اساس آخرین اظهارنامه‌ی تسلیمی خود، جمع کل ناخالص درامد (فروش و یا خدمات اعم از عملیاتی و غیرعملیاتی) آن‌ها بیش از 50 میلیارد ریال  (در مورد شرکت‌های پیمانکاری، دریافتی آن‌ها بابت پیمان‌های منعقد شده بیش از 50 میلیارد ریال) یا جمع دارایی‌های آن‌ها (جمع ستون بدهکار ترازنامه) بیش از 80 میلیارد ریال میباشد.

مفاد این اطلاعیه در خصوص اشخاص موضوع بندهای (ب) و (ج) که شروع سال مالی آن‌ها از تاریخ 1396/01/01 و به بعد می‌باشد، لازم‌الرعایه است.

مراتب فوق در راستای مقررات ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1394/04/31 اعلام می‌گردد و تکالیف اشخاص مذکور در اجرای قانون و مقررات مربوط و همچنین اطلاعیه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی کماکان به قوت خود باقی خواهد بود.

و همچنین بر اساس ابلاغیه شماره005/440/ ب/95 مورخ 1395/08/25 سازمان بورس و اوراق بهادار شرکت های زیر ملزم به تهیه صورت‌های مالی بر اساس استانداردهای بین‌الملل (IFRS) می‌باشند:

در راستای افزایش شفافیت اطلاعاتی و توسعه بازار سرمایه و ارتقای جایگاه بین‌المللی بازار سرمایه کشور به استناد مصوبه مجمع عمومی سازمان حسابرسی در زمینه اجرای استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) در تهیه صورت‌های مالی، هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ 1395/08/18 مصادیق شرکت‌ها و مؤسساتی که ملزم به رعایت این استانداردها می‌باشند به شرح زیر مشخص نمود: 

1-       کلیه بانک‌ها، موسسات اعتباری  و شرکت‌های بیمه ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که دوره مالی آنها از تاریخ 1395/01/01 و بعد از آن شروع می‌شود، ملزم به تهیه و ارائه دو مجموعه صورت‌های مالی سالانه، بر اساس (1) استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (حسابرسی شده) و (2) استانداردهای حسابداری ایران (حسابرسی شده) هستند.

2-       کلیه شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که دوره مالی آنها از تاریخ 1395/01/01 و بعد از آن شروع می‌شود و سرمایه ثبت شده آنها 000ر10 میلیارد ریال و بیشتر از آن است، ملزم به تهیه و ارائه دو مجموعه صورت‌های مالی سالانه، بر اساس (1) استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (حسابرسی شده) و (2) استانداردهای حسابداری ایران (حسابرسی شده) هستند.

3-       تهیه صورت­های مالی بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی برای سایر شرکتها در سال مالی 1395 اختیاری است و شرکت­هایی که در سالهای آتی (سال­های 1396 و پس از آن) ملزم به تهیه صورت­های مالی طبق استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی خواهند شد، متعاقبا اعلام خواهد شد.نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

تمامی حقوق این سایت متعلق به آی بی سرویس می باشد.